5 Niedziela Wielkiego Postu 18.03.2018
Dodane przez: ks. S?awomir Kowalskidnia 2018-03-16 16:51:37

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15:15. Droga Krzyżowa dziś po Mszy o 10:30, w piątek o godz. 17:30.

W ubiegłą niedzielę  na cele inwestycyjne zebraliśmy 13160 zł. Bóg zapłać.

W tym tygodniu:

W poniedziałek     - uroczystość św. Józefa oblubieńca NMP

W środę               - nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18:00.

W czwartek         - w naszej parafii możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej

                             od godz. 15:00 do 17:45. Przerwa o godz. 16:30 – 17:00.

W piątek              - Ekstremalna Droga Krzyżowa z Myślenic min. do Kalwarii.

                             Więcej informacji na stornie internetowej organizatora.

W sobotę             - odwiedzimy chorych i starszych, pragnących skorzystać ze  spowiedzi św. od godz. 8:30.                                                    Prosimy o ich zgłoszenie w zakrystii.

Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. Uroczyste poświęcenie palm /przed wejściem do kościoła/ i procesja z palmami wokół świątyni przed Mszą św. o godz. 10:30 o ile pogoda pozwoli. Po Mszy św. konkurs na najpiękniejszą palmę.

Droga Krzyżowa teatralnie inscenizowana spod kościoła  na cmentarz  w przyszłą niedzielę o godz. 19:00. Zapraszamy wszystkich parafian całymi rodzinami. Strażaków prosimy o koordynację bezpiecznego przejścia.

Paschaliki Wielkanocne możemy nabyć na stoliku pod chórem.

Produkty żywnościowe dla uboższych parafian możemy składać w sklepach na terenie naszej parafii lub w koszu przy ołtarzu Matki Bożej.

Przymiarka strojów pierwszokomunijnych w piątek 23 marca około godziny 18:30. Szczegóły w kontrolkach dzieci

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w tym roku ze względu na Wielki Tydzień i oktawę paschalną obchodzić będziemy w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego 9 kwietnia.

Dziękujemy paniom Krystynie Ambroży i Marii Ćwierz za odnowienie figury Matki Bożej. Wyrażamy wdzięczność rodzinom, które w minionym tygodniu zatroszczyły się o naszą świątynię. W tym tygodniu prosimy rodziny  Zawała Grabek – Dzieża /2 rodziny/ - Żaba – Flazik – Mentel – Bodzioch.  

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli, dobrego tygodnia.      IKNONA słowo s. Beaty Bodzioch
Dodane przez: ks. S?awomir Kowalskidnia 2018-02-05 22:29:14

IKONA

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Święta Małgorzata Maria Alacoque, francuska wizytka i mistyczka żyła w latach 1647-1690. Przez ponad półtora roku Pan Jezus w objawieniach przedstawiał jej swoje Serce, bezgranicznie kochające ludzi i oczekujące ich miłości. Małgorzata nazywana jest "świętą od Serca Jezusowego".W jednym z listów tłumaczy: To Boże Serce jest niezgłębioną otchłanią wszelkich dóbr, do której ubodzy mają się zwracać we wszystkich swoich potrzebach. Ono jest otchłanią radości, w której przepadają wszystkie nasze smutki. Jest otchłanią pokory przeciwko naszej pysze, jest otchłanią miłosierdzia dla nieszczęśliwych, jest wreszcie otchłanią miłości, w której powinniśmy ukryć całą naszą nędzę.

Dwanaście obietnic Pana Jezusa

W trakcie objawień Pan Jezus przekazał siostrze Małgorzacie Marii przyrzeczenia skierowane do czcicieli Jego Serca.

1. Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie. 

2. Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.

3. Będę ich pocieszał we wszystkich ich strapieniach. 

4. Będę ich bezpieczną ucieczką za życia, a szczególnie przy śmierci.

5. Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia. 

6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia. 

7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi. 

8. Dusze gorliwe dojdą szybko do wysokiej doskonałości. 

9. Błogosławić będę domy, w których obraz mego Serca będzie umieszczony i czczony. 

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych. 

11. Imiona tych, co rozszerzać będą to nabożeństwo, będą zapisane w mym Sercu i na zawsze w Nim pozostaną. 

12. Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.

Apostołce powierzył specjalną misję. Miała mówić ludziom o wielkim skarbcu miłości, jakim jest Serce Jezusa. Jej zadanie polegało na uświadomieniu ludziom konieczności zadośćuczynienia i wynagradzania Jezusowi za nasze grzechy.

Moje Boskie Serce goreje tak wielką miłością ku ludziom, a zwłaszcza ku tobie, że nie może już powstrzymać w sobie płomieni tej gorącej miłości. Musi je rozlać za twoim pośrednictwem i ukazać się ludziom, by ich ubogacić drogocennymi skarbami, które ci odsłaniam, a które zawierają łaski uświęcające i zbawienne, konieczne, by ich wydobyć z przepaści zatracenia". Po tych słowach Jezus ukazał zakonnicy swoje bijące Serce, a następnie zażądał jej serca. Oddała Mu je z radością, a On zanurzył je w swoim Sercu, po czym zwrócił Małgorzacie Marii "jako płomień gorejący w kształcie serca". Powiedział, że jest to drogocenny zadatek Jego miłości, która trawić będzie ją do ostatniej chwili. Od tej pory zakonnica miała odczuwać w swoim sercu nieustający ból, który narastał w każdy pierwszy piątek miesiąca.

"Odpowiadajcie Mu zatem miłością na miłość”- mówiła święta

W objawieniach Jezus niezwykle mocny nacisk kierował na Eucharystie - Sakrament Miłości - zajmuje istotne miejsce w kulcie Serca Jezusowego. "Masz w każdy pierwszy piątek miesiąca przyjmować Mnie w Komunii św." - powiedział siostrze Małgorzacie Marii Jezus podczas trzeciego objawienia.Trzeba tutaj przywołać też inne słowa Chrystusa wypowiedziane podczas tego samego objawienia. Były one gorzkie. Jezus, który bardzo umiłował ludzi, doznaje od nich tyle niewdzięczności i obojętności: "Sprawia mi to bardziej przykrą udrękę niż wszystko, co wycierpiałem w czasie mojej męki". Zwracając się do Małgorzaty Marii, Pan mówił:"Ty przynajmniej spraw Mi tę radość i wynagradzaj mi ich niewdzięczność, o ile to uczynić zdołasz". Właśnie takim wynagrodzeniem jest przyjmowanie Komunii św., która najściślej łączy człowieka z ofiarą Zbawiciela. Zgodnie z życzeniem Pana Jezusa, należy do niej przystępować często, a szczególnie w pierwsze piątki miesiąca.

Teologia Ikony

POWSTAWANIE IKONY

Ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym. Pisanie Ikon jest czynnością święta, dlatego wymaga łaski uświęcającej ikonografa, postów i umartwień, które to ofiary uznaje się, że Bóg zamienia potem na łaski płynące z tej ikony. Przed rozpoczęciem pracy ikonograf  odmawia się modlitwę do Ducha Świętego by to On był inspiratorem i mocą tej ikony, by sam posługiwał się ręka ikonografa. Artysta wyrzeka się swojej chwały a prosi by Bóg był uwielbiony na tym Obrazie, dlatego tez zawsze podpisuje się z tyłu ikony, nigdy na obrazie.

ZŁOTO NA IKONIE

Złoty kolor w ikonografii oznacza łaskę uświęcająca, Niebo, nieśmiertelność, życie wieczne. Złoto więc niejako napomina nasze sumienie, sugeruje pytanie: czy moje życie prowadzę w Komunii z Jezusem Eucharystycznym. Jest to niezwykle ważny komunikat który posyła nam Ikona.  Brak łaski bowiem oznacza śmierć i martwotę duszy, co każdego powinno napawać świętym lękiem mobilizującym do decyzji nawrócenia, z modlitwy przy ikonie płyną wszelkie potrzebne łaski by to nawrócenie uzyskać. Obraz ten również jako okno z Nieba lub do Nieba, gdzie są już wszyscy świeci i zapraszają nas do swego grona.

PODOBRAZIE

Nośnikiem Ikony jest deska. Drzewo jest symbolem życia; na nim rosły w Raju życiodajne owoce, z drzewa została wykonana Arka, w której Izraelici przechowywali tablice Prawa Bożego i wreszcie krzyż stał się nowym Drzewem Życia, dzięki któremu na nowo mamy dostęp do wieczności. Dlatego podobrazie ikony przygotowuje się na kawałku drzewa. Najczęściej ikonę pisze się na drzewie lipowym odpowiednio wysuszonym i bez sękowym. Deski odpowiednio się klei, by ikona się nie wyginała ( drewno samo od siebie pracuje). Na deskę kładziemy płótno ( pamiątka Oblicza odbitego na chuście św Weroniki), następnie kładziemy 12 warstw specjalnego gruntu kredowo- klejowego. Zagruntowanie deski zajmuje około tygodnia, ponieważ każda warstwa gruntu musi wyschnąć. Ikonę wykonujemy pigmentami ziemnymi rozpuszczanymi w medium z wina i żółtka. Wszystko to z czego ikona powstaje i co na niej jest- ma głęboka teologiczną, biblijną symbolikę.

POSWIĘCENIE

Już po ukończeniu malowania wizerunku pozostaje jedna zasadnicza czynność: pobłogosławienie ikony. Zgodnie z teologią ikony właściwym dla nich miejscem są świątynie,a jeśli znajdują się poza nimi, muszą najpierw uzyskać błogosławieństwo i uczestniczyć w liturgii. Oficjalnie Ikonę błogosławi  kapłan. Modlitwa sprawia ze Ikona staje się Obrazem Żywym , Duch Święty czyni ja duchowo skuteczną. Kapłan okadza ikonę i poświęca ja wodą święconą. Błogosławieństwo-  inaczej nadanie imienia ikonie jest koniecznym warunkiem "stania się" ikoną sakralną. Wierzymy również że Ikona staje się żywa, pełna światła i łaski, że sprowadzamy przez ten wizerunek danego świętego na ziemię. Prawosławie uznaje ikonę za relikwie pierwszego stopnia. 

Pamiętajmy- nigdy nie czcimy samej deski, a Boga,  Maryję lub świętego ukazanego na niej.

Wizerunek ikonograficzny możemy wykonać tylko temu człowiekowi który został uznany przez Kościół za świętego.

Co istotne- ikona żyje w momencie naszej modlitwy pełnej wiary, to żywa wiara jest brama przepływu wszelkich łask z Bożego Obrazu do naszego serca i życia.MEDJUGORIE 28.04 - 6.05.2018 / 9 dni /
Dodane przez: ks. S?awomir Kowalskidnia 2017-10-07 11:55:46

Pielgrzymka ma charakter duchowy, zachęcamy wszystkich do zapoznania się już wcześniej z Objawianiami Matki Bożej w Medjugorie, by głębiej doświadczyć wielkiej łaski płynącej z tego miejsca. 

                                                        PROGRAM:

Medjugorie

*Duchowa opieka ks. Sławomir Kowalski

*Codzienna Eucharystia, możliwość spowiedzi

*Góra Podbrdo ( miejsce objawień)

*Góra Krizevac

*Zawierzenie Matce Bożej we wspólnocie Błogosławieństw

*Udział w Objawieniu 2-go maja

*Nawiedzenie wspólnot działających w Medjugorie ( np.: Cenacolo, Patrik i Nansy)

*Wodospady Kravica

 Poza Medjugorie odwiedzimy:

* Dubrownik

* Jeziora Plitwickie

* Nawiedzenie Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa, gdzie w roku 1411 miał miejsce Cud Eucharystyczny.

*Rivera Makarska, Msza Św. w Chorwackim Lourdes

Program będzie podawany na bieżąco, w miarę możliwości będziemy chcieli również zaprosić na świadectwo osoby, które posługują w Medjugorie i za sprawą Matki Bożej przeżyły w tym miejscu głębokie nawrócenie.

 W cenie pielgrzymki:

-komfortowy klimatyzowany autokar  57 osób+ 2 kierowców ( firma Michalus z Dziekanowic)

-opieka i organizacja - Beata Bodzioch + Siostra Hiacynta( posługująca od wielu lat  w Medjugorie)

-przejazd z noclegami

-8 noclegów+ wyżywienie + prowiant w drodze powrotnej

-pokoje z łazienkami

-ubezpieczenie

-wstęp na jeziora Plitwickie

-Dubrownik- wstępy+ przewodnik

-wstęp na Kravice ( wodospady)

-ofiara dla wspólnot, które odwiedzimy

Cena pielgrzymki zawierająca już wszelkie opłaty oraz bilety wstępu oscyluje między :  1550zł a 1600zł

Dokładna cenę podamy w styczniu znając aktualne ceny biletów wstępu, kursu euro, wtedy dokonujemy ostatecznych rezerwacji.  Zapisy od 8.10.17 w zakrystii.